Staffing and Organisation

Currently the school is organised as follows -

  • Year 3 (3 classes)

  • Year 4 (3 classes)

  • Year 5 (3 classes)

  • Year 6 (3 classes).

 

TEACHING STAFF 

 SCHOOL STAFF (as at September 2017)

 

Miss Karen Stonehouse, B.Ed. (Hons)

Headteacher, Behaviour Co-ordinator, Attendance Manager, Designated Safeguarding Lead

 

Mr Will Hodge B.SC, PGCE

Assistant Headteacher. Year 6 Teacher & Leader, Literacy Leader

 

Mrs Julie Andrews, B.A., PGCE

Year 3 Teacher & Leader, Guided Reading Leader, Art Subjects Leader

 

Mr Christopher Baker B.A.(Hons) QTS

Year 5 Leader, Maths Leader, Deputy Safe Guard Lead

 

Mr Peter Floyd,  B.Ed (Hons)

Year 4 Leader, Music Subject & Pupil Premium Leader

 

Mrs Karen Blencowe, B.Sc., PGCE

0.5 Year 3 Teacher, Joint Geography Leader

 

Mrs Kerri Boba, B.A. Hons. QTS

0.2 Non  Class Based Teacher, Joint MFL (French) Leader

 

Miss Charlotte Morrison BL, PGCE

Year 3 Teacher, PSHE Subject Leader

 

Mr Michael Rich B.Sc Hons, PGCE

Year 4 Teacher, Co-Science Leader

 

Mrs Michelle Doyle, B.Ed (Hons), (Ma. Ed.) NASENCO

Special Needs Co-ordinator, RE Leader, Deputy Safe Guard Lead, EAL Leader, Designated Teacher for LAC

 

Mr Mark Edwards, B.Sc. (Hons), PGCE, QTS

0.6  Year 6 Teacher, Computing Leader

 

Mrs Andrea Berrill, B.A.(Hons), PGCE

 0.6 Year 3 Teacher, Joint Geography Leader

 

Mrs Michelle Lang, B.Sc., PGCE

0.4 Year 6 Teacher, Joint MFL (French) Leader

 

Miss Abi Philo, B.A., (Hons), PGCE

Year 5 Teacher, Co- PE Leader

 

Miss Karen Pittman, B.A, (Hons) QTS

Year  4 Teacher, Science Subject  & Able Child Leader

 

Mr Robert Walter, B.A., Msc, PGCE

Year 5 Teacher, Design & Technology Leader

 

Miss Nicola Collings B.Ed (Hons)

Year 6 Teacher, History and Co-Curriculum Leader

TEACHING ASSISTANTS

 

Mrs Angela Green

Mrs Pauline Homans

Mrs Paula Kelly

Mrs Alison Leigh

Mrs Janine Pannell

Ms Dimity Pascoe

Mrs Alison Roache

Mrs Heidi Stainer

Mrs Polly Summerhayes

Mrs Cara Trevett

Mrs Jane Twigg

Mr John Vallis

Mrs Cheryl Soffe

Mrs Nicola Bowen

Mrs Sonia Hookings 

 

 

ADMINISTRATIVE STAFF

 

Mrs Katie Bower     - School Business Manager

Ms Sarah Richardson  - Admin Officer

Mrs Julie Tanner – Admin / Welfare Assistant

Ms Emma Kakoushis – Admin Assistant

Mrs Alison Roache   -  Librarian

 

 

SUPERVISORY ASSISTANTS

 

Mrs Janine Pannell

Mrs Nicola Boulton

Mrs Kerry Boyce

Mrs Ruth Cameron

Mrs Pauline Homans

Mrs Mary Simpson

Mrs Angela Tizard

Mr John Vallis

Miss Leanne White

Ms Shellie Bennett

 

 

 

SITE STAFF

Mr Nick Adams – Site Manager

Mr David Clarke – Site Manager                     

 

CLEANERS

Mrs Ruth Cameron

Ms Rachel Hamblin

Ms Kim Vallis

Mrs Elizabeth Wingham

 

 

KITCHEN STAFF

Mrs Naomi – Howard Cook Supervisor

Mrs Charmaine Attwood

Mrs Victoria Freemantle

Mrs Rachel Hamblin

Miss Charlotte Soper

 

 

 

The staffing is Head, Deputy plus teaching staff (8 full-time, 8 part-time).  These are supported by 15 Special Needs Assistants working with Year Groups and a Special Needs Co-ordinator.

Our Administration Centre is staffed each school day by  our School Business Manager, Administration Officer, Welfare/Administration Assistant and Administration Assistant.